Sigara ve Mesane Tümörü

SİGARA TİRYAKİLERİNE ÖNEMLİ UYARI
Birçok hastalığının ana nedenlerinden olan sigara, mesane kanserinde de (idrar torbası) önemli bir rol oynuyor. Medical Park Bursa Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Kilciler, sigara tiryakilerine önemli uyarılarda bulundu. Mesane kanserine yakalananların yüzde 95′inin sigara kullandığını vurgulayan Prof. Dr. Mete Kilciler, “Hastalar sigarayı yıllarca çok fazla içip bıraksalar dahi mesane kanseri olma riskleri devam etmektedir. Sigaranın bırakılması bu riski bulunmamakta etmemekte ancak azaltmaktadır. Bu sebepten dolayı mesane kanserinden korunmak için yapılacak en güzel şey sigara içmemek ve sigara içilen ortamlarda bulunup edilgen içici konumuna düşmemektir” dedi.

Sigaranın mesane kanserine etkisi meselesi için bilgi sağlayan Medical Park Bursa Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Kilciler, “Toplum şekilde sigaranın oldukça çok yararsız etkisini biliriz. Ancak mesanede kanser gelişimine sebep olduğunu toplumda çok az kişi bilmektedir” dedi.

Mesane kanserinin belirtileri konusu için bilgi sağlayan Prof. Dr. Mete Kilciler, şunları söyledi:
“Mesane kanseri kendisini ağrısız kanlı idrar ile gösterir. Mesane tümörünün büyüklüğüne ve kanama miktarına bağlı şekilde kanlı idrar arasında pıhtılar olabilir. Bu hastalar genellikle aşırı sigara içen ve küçük yaşlardan itibaren sigaraya devam eden insanlardır. Bu dönemde hastada ağrı olmadığı için hastalar genel olarak idrar yolu enfeksiyonu olduğunu ya da kum döktüğünü zannederler. Bu kanama birkaç saat ya da bir iki gün sürebilir ve kesilir. İdrardaki kanamanın kesilmesi hastanın rahatlamasına neden olur ve bu sebepten dolayı ilk kanama atağında çoğunlukla doktora gelmezler. Ancak bir süre sonra, idrardaki kanama yine başlar. Bu halde tümör tedavi edilmez ise periyodik şekilde yani kanamalı ve kanamasız dönemler halinde devam eder ve her seferinde kanama daha fazla olur. Ayrıca bu kanama daha uzun sürer ve pıhtılar da artmaya başlar. Zaman geçtikçe de kanamasız dönemler kısa kanamalı dönemler uzamaya başlar. Bu şekilde zaman geçtikçe mesane içerisindeki tümör büyüyor demektir.”

“MESANE KANSERİNE YAKALANANLARIN YÜZDE 95′İ SİGARA KULLANIYOR.”

Mesane kanserine yakalananların yüzde 95′inin sigara kullandığını söyleyen Mete Kilciler, içilen sigara sayısının mesane kanserine yakalanma riskiyle doğru orantılı olduğunu söyledi. Kilciler, “Hastalar sigarayı yıllarca çok aşırı içip bıraksalar bile mesane kanseri olma riskleri devam etmektedir. Sigaranın bırakılması bu riski yoktur etmemekte lakin azaltmaktadır. Bu nedenden mesane kanserinden korunmak için yapılacak en güzel şey sigara içmemek ve sigara içilen ortamlarda bulunup pasif içici konumuna düşmemektir. Günlük içilen sigara miktarı ve sigara içilen yılların süresi ile mesane kanseri olma riski doğru orantılıdır. Yani günde içilen sigara sayısı ne kadar çoksa ve sigara içilen yıllar ne kadar fazla ise mesane kanserine yakalanma oranı o kadar fazla olur” diye konuştu.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Mesane kanserinin tedavisine ilişkin bilgiler de sağlayan Medical Park Bursa Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Kilciler, erken teşhisin tedavi için çok önemli olduğunu vurguladı. Kilciler, “Mesane kanseri önce idrar torbasının boşluğuna doğru karnıbahar halinde büyür. Teşhis etmek için ultrasonografi yapılabilir. Ancak ultrasonografi yeni başlayan küçük tümörleri atlayabilir, radyolog ufak mesane tümörlerini mukoza (idrar torbasının iç tabakası) katlantısı zannedebilir. Bu nedenden kati tanı sistoskopi dediğimiz mesane endoskopisi ile konur. Yani ağrısız, pıhtı olsun ya da olmasın zaman zaman tekrar eden idrarla birlikte kanaması olan hastalara Sistoskopi her zaman yapılmalıdır. Tedavide her kanserde bulunduğu bunun gibi erken tanı önemlidir. Yani hasta idrarında kanama görür görmez üroloji uzmanına gelmelidir. Ve derhal sistoskopi yaptırmalıdır. Tedavide mesane tümörü idrar yolundan girilerek kapalı yöntemle kazınarak temizlenir. Hasta erken gelmişse, tümör çok fazla büyümemiş ve idrar torbasının büyük bölümünü kaplamamışsa bu tedavi ile tam iyileşme şansı vardır. Ancak gecikildiği durumlarda mesanenin ameliyatla alınması gerekmektedir” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Mete Kilciler, bununla birlikte ailesinde mesane tümörü olan kişilerin bu riski daha çok taşıdığını ve bu insanların hiç sigaraya başlamaması gerektiğini söyledi.

[email protected]
[email protected]
Prof. Dr. Mete Kilciler
Üroloji Uzmanı
Medicalpark Bursa Hastanesi

Paylaş: