Peyroni Hastalığında PRP Tedavisi

Peyroni hastalığı penis içerisinde ele gelen kitle gelişimi ve kitle büyüklüğü ile orantılı olarak peniste kıvrılma ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Penis içerisindeki kitle iyi huylu olmasına rağmen büyüme eğilimindedir. Kitle büyüdükçe penis kitlenin büyüdüğü tarafa doğru eğilir. Eğilme derecesi arttıkça cinsel ilişkide ağrı hissedildiği için bu fonksiyon bozulur. Hastalık 40-70 yaşları arasında görülür. Görülme sıklığı toplumlara göre değişmekle beraber %1-23 oranındadır. Peyroni hastalığına kesin olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte, tekrarlayan mikrotravmalar bu hastalığın oluşumunda sorumlu tutulmaktadır.

Peyroni hastalığı erkeklerde çeşitli şikayetlere yol açabilmektedir. En sık görülen şikayetler peniste plak oluşumu ve buna bağlı olarak peniste eğilme, iktidarsızlık, sertleşmeyi ilişki esnasında sürdürememe ve cinsel ilişki esnasında ağrı hissetmektir.

Peyroni hastalığındaki en etkili tedavi şekli de hasarlı bölgeye tamir edici hücreleri enjekte ederek o bölgedeki sağlıklı dokuların büyümesini hızlandırmak ve plak yıkımını sağlamaktır. Bu şekilde hastalar başarı oranları düşük, komplikasyon oranı yüksek ve iyileşme süreci çok uzun süren cerrahilerden kurtulmuş olurlar.

PRP tedavisinde hastanın kendi kanından elde edilen trombositler ve büyüme faktörleri penis içerisine verilerek yeni sağlıklı hücrelerin ve dokunun oluşması sağlanır. Bu tedavide penisteki sert kitlenin büyümesi durdurulur ve mevcut peyroni dokusu yıkılarak vücudun doğal temizleme mekanizması ile penis dışına atılarak  kitlenin küçülmesi ve yumuşaması sağlanır. Böylece PRP tedavisi ile peyroni hastalığındaki penis eğriliği azalır ve bozulmuş olan seksüel performans da düzelir.

PRP tedavisi Peyroni hastalığında hızlı, güvenilir, başarısı yüksek, ilaç içermeyen doğal bir tedavidir.

 

Prof. Dr. Mete Kilciler

Üroloji Uzmanı

 

Paylaş: