Holep Prostat Hastalığında En İyi Tedavi m?

BPH ya da Benign Prostat Hiperplazi de denilen İyi huylu prostat büyümesi tedavisinin cerrahi tedavisinde en iyi tedavinin ne olduğu konusunda son zamanlarda tartışmalar yaşanmaktadır. Bu hastalıkta cerrahi tedavinin şekli ne olursa olsun ameliyatta alınan bölüm aynıdır. Bu bölüm prostatın kapsülünün altında kalan kısımdır. Bu bölümü almak için değişik enerji kaynakları kullanılabilir. Bunlar monopolar koter, bipolar koter, lazer enerjisinin değişik boyları olabilir. Prostatı bir portakal kabul edersek ameliyatla alınan bölüm portakalın içi, bırakılan bölüm ise portakalın kabuğudur.

Avrupa ve Amerika kılavuzlarında yıllardan beri prostat irileşmesinin cerrahi tedavisindeki altın standart TUR-P yani Transüretral Prostat Rezeksiyonudur. HOLEP yani Holmium lazer prostatektomi değildir.

Yaklaşık 10 yıl önce ülkemizde green light lazer (yeşil ışık lazer tedavisi) prostatektomi de bu günlerde ülkemizde holmium lazer prostatektomi gibi popüler olmuştu. O dönemde de BPH nın cerrahi tedavisindeki altın standart Avrupa ve Amerika kılavuzlarına göre TUR-P idi. Ancak çok daha iyi bir tedavi olduğu düşünülen green light lazer ile binlerce hasta Türkiye de tedavi edildi. Ancak çok pahalı olan ve en iyi tedavi olmadığı anlaşılan bu tedavi son yıllarda rafa kaldırıldı ve onun yerini HOLEP tedavisi aldı. Ancak holep tedavisi de green light lazer tedavisi gibi en iyi tedavi değil en pahalı tedavidir. 2020 yılına girdiğimiz bu günlerde Amerika ve Avrupa kılavuzlarına göre prostat irileşmesinin cerrahi tedavisinde hala en iyi ve en etkili tedavi Transüretral Prostat Rezeksiyonu yani TUR-P ameliyatıdır.

 

Prof. Dr. Mete Kilciler

Üroloji Uzmanı

VM Medicalpark Bursa Hastanesi

Paylaş: