ERKEN BOŞALMA (Prematür Ejakülasyon)

Bir cinsel işlev bozukluğu olan erken boşalma kişinin kontrolü dışında vajinal giriş öncesinde veya girişten yaklaşık bir dakika içerisinde boşalma olmasıdır. Erken boşalma yalnız başına görülebildiği gibi sertleşme sorunu ile beraber de görülebilir. Erken boşalma 40 yaş altında en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Bu problem cinsel ilişki denemelerinin %50 sinden fazlasında meydana geliyorsa hastalık olarak kabul edilmelidir. Hastalığın ileri hallerinde cinsel birleşme olmadan sadece cinsel düşüncelerle bile boşalma olması durumudur. Erken boşalma cinsel işlev bozuklukları içerisinde geçmesine rağmen aslında bir kontrol mekanizması bozukluğudur. Genelde psikolojik sorunlara sekonder olarak ortaya çıkar. Anksiyete, depresyon, endişe, ilişki öncesi aşırı uyarılma erken boşalma ile sonuçlanabilir.  

 

Erken boşalma iki tipte incelenir. Birincisi başlangıçtan itibaren yani hayat boyu devam eden erken boşalmadır. Bu primer prematür ejakülasyon olarak tanımlanır. Diğeri ise bizim sekonder prematür ejakülasyon olarak da adlandırdığımız sonradan ortaya çıkan erken boşalmadır. Sonradan ortaya çıkan erken boşalma biraz önce bahsettiğimiz psikolojik sorunlara sekonder olarak ortaya çıkar. Bu hastaların tedavisinde ise boşalmayı uzatma teknikleri hastaya öğretilir. Başlangıçtan itibaren var olan erken boşalma da ise genellikle organik kaynaklı sorun vardır. Bu hastaların tedavisi ağızdan alınan ilaçlarla yapılır. Bu ilaç tedavilerine ek olarak sekonder erken boşalmada uygulanan uzatma teknikler de hasta tarafından uygulanabilir. 

 

Sertleşme sorunu, kalp hastalığı, stres ve bazı ilaçlar bu hastalık için risk faktörleridir. Erken boşalma sorunu olan hastalar bunu kendi başarısızlıkları gibi algılarlar ve genelde kendilerini suçlarlar. Bundan dolayı da utanma duygusu, sinirlilik ve endişeye kapılırlar. Bu hastalık genelde düzensiz cinsel ilişkileri olan erkeklerde görülür. Erkeğin cinsel deneyimi arttıkça bu sorunun üstesinden gelmeyi öğrenebilir. 

 

Erken boşalmanın sertleşme sorunu ile ilişkisi vardır. Sertleşme sorunu erken boşalmaya sebep olabildiği gibi, erken boşalma da sertleşme sorununa sebep olabilir. Sertleşme problemi olan erkek sertliğini kaybetmemek için cinsel ilişki süresince sertliğini sürdürebilmek adına erken boşalmayı alışkanlık haline getirebilmektedir.

 

Primer prematür ejakülasyon tedavisi için hastalığın durumuna göre lokal analjezikler, PD5 inhibitörleri, seratonerjik antidepresanlar düzenli olarak yada cinsel ilişki öncesinde kullanılır. Bu grup ilaçlardan hangilerinin, hangi dozda kullanılması gerektiğini üroloji uzmanı hastayı dinledikten, muayene ettikten ve tetkiklerini yaptırdıktan sonra karar verir. Bir hastaya iyi gelen tedavi diğerine iyi gelmeyebilir ve daha kötü yapabilir. Ayrıca erken boşalma hastalığı da diğer cinsel işlev bozukluları gibi bir süre sonra hastada ve partnerinde kalıcı psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu yüzden tedavi ve boşalmayı geçiktirme tekniklerini öğrenmek için hastanın üroloji uzmanına müracaat etmesi gereklidir.

 

Prof. Dr. Mete Kilciler 

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üroloji Anabilim Dalı

Medicalpark Bursa Hastanesi

[email protected]

[email protected]

Paylaş: