Erektil Disfonksiyon

İKTİDARSIZLIK SORUNU OLAN ERKEKLER DİKKAT
İktidarsızlık vücudunuzda henüz teşhis edilmemiş, bilinmeyen bir şeker hastalığının (diyabet) ilk bulgusu olabilir.

İktidarsızlık (sertleşme sorunu, erektil disfonksiyon) cinsel ilişki için gerekli olan penis sertliğinin sağlanamaması veya peniste meydana gelen sertliğin ilişki süresince devam ettirilememesi durumudur.
Türkiyede yapılan istatistiklere göre 40 yaş üstü erkeklerin %33’ünde sertleşme sorunu görülmektedir. Bu ise 40 yaş üstü her üç erkekten birinde sertleşme sorunu var demektir. Genç hastalarda hastalık hafif derecede iken, ileri yaşlı hastalarda hastalığın derecesi de fazladır. İleri yaşlarda hastalığın daha sık görülmesinin sebebi damar yapısın bozan hastalıkların ileri yaşlarda daha sık görülmesinden kaynaklanmaktır.
İktidarsızlık, hayatı tehdit eden bir hastalık olmamasına rağmen hayat kalitesini ileri derece bozan bir hastalıktır. İnsan psikolojisini, aile yapısını, insan ilişkilerini ve iş hayatını etkileyen bu hastalık ülkemizde Avrupa ve Amerika istatistiklerine göre %20 daha sık görülmektedir.

Sertleşme sorununa sebep olan hastalıklar içerisinde diabet ilk sırada yer alır.

Diyabet hastalığı hastanın kan şekerinin yükselmesine sebep olan sistemik bir hastalıktır. Ömür boyu devam eden bir hastalık olup, hastanın devamlı olarak ağız yolu ile ilaçlar yada insülin kullanımının gerekli olduğu bir durumdur. Bu hastalıkta vücut aldığı besinlerdeki enerjiyi kullanamaz. Kullanamadığı için kandaki şeker miktarı yükselmeye başlar. Yüksek kan şekeri tüm vücuttaki damar yapısını ve sinir uçlarını bozar. Damar yapısındaki bozulmanın ilk bulgusu genellikle sertleşme sorununu ile ortaya çıkar. Kan şekeri seviyeleri tedavi ile düzeltilmemiş hastalarda sertleşme sorunu meydana gelir.

40 yaşını geçmiş insüline bağımlı Tip 1 diabetli hastaların %60-70’inde, Tip 2 diabetli hastaların ise %30-40’ında erektil disfonksiyon mevcuttur. Diabetli hastalardaki sertleşme bozukluğu diğer sertleşme sorunu problemi olan hastalardakinden daha ciddi seyreder.

Ülkemizde vücudumuza düzenli check up yaptırma alışkanlığı olmadığı için şeker hastaları hastalıklarını bilmeden onunla beraber yaşarlar. Sertleşme sorununun sebebi araştırılırken tanı konulan bir çok diabetli hasta mevcuttur. Bu hastalarda ağrı yoktur sadece sık idrara çıkma ve ağız kuruluğu şikayetleri bulunabilir. Yaşı ilerleyen hastalarda sık tuvalete gitme sorunlarının prostattan kaynaklandığını, ağız kuruluğunu da yeteri kadar su içmedikleri için olduğunu düşünürler. Sertleşme sorunu araştırılırken tespit edilen diyabet hastalığının ne zaman başladığı bilinemez. Ancak sertleşme sorununun başlaması hastalığın uzun zamandan beri var olduğunun bir göstergesidir.

Diyabette tüm vücuttaki öncelikle küçük damarlar bozulur. Bu damar bozulmaları böbrekleri, gözleri, kalpte koroner damarları, peniste sertleşmeyi sağlayan süngerimsi yapıları, bacaklardaki ve kollardaki kısacası tüm vücuttaki damar sistemini bozar. Damar yapılarındaki bu bozulmalar genelde kendisini ilk önce cinsel organlarda gösterir ve sertleşme sorununa sebep olur.
Diyabet hastalığında vücuttaki yüksek kan şekeri, sinir hücrelerinin ve sinir iletiminin bozulması neticesinde görevlerini yapamamasına sebep olur. Nöropati dediğimiz bu bozulma diyabet hastalığının ileri dönemlerinde ortaya çıkar. Bu durum cinsel organlara giden sinir iletimini de bozacağından sertleşme sorununun ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Diabet hastalığında ağrı olmaması vücudun zarar görmediği anlamına gelmez. Diabetli hastaların hem kendileri hem de doktorları tarafından sıkı takip edilmeleri ve tedavilerinin kan şekeri durumuna göre yapılması gerekir. Bu hastaların diyetleri de diyetisyen tarafından düzenlenmelidir. Buradaki amaç kan şekerini yüksek seviyelere çıkarmamak ve vücudu korumamaktır. Böylece günlük genel durumdaki iyilik halinin devamı sağlanır ve uzun dönemdeki komplikasyonlar önlenir. Bazı durumlarda hastalar ilaçlarını kullandıkları halde kan şekerleri normal sınırlara düşmeyebilir. Böyle durumlarda ikinci bir ilaç veya insüline geçmek gerekebilir. Bu yüzden bu hastaların takibi çok önemlidir.

İktidarsızlık, yaşlanmanın bir sonucu değildir, bir hastalıktır. Bu şikayetle doktora gitmek ayıp değildir. Vücutta tedavi edilmesi gereken çok önemli başka hastalıkların ilk bulgusu olabilir. Bu yüzden sertleşme sorunu olan hastaların çekinmeden üroloji uzmanına gitmesi gerekir.

Prof. Dr. Mete Kilciler
Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı
Medicalpark Bursa Hastanesi
[email protected]
[email protected]

Paylaş: