CİNSEL SORUNLARDA EN YENİ VE ETKİLİ TEDAVİ; PRP (P-SHOT) TEDAVİSİ

Erkeklerin sertleşme sorunları günümüzde erkekleri en çok rahatsız eden konulardan birisidir. Bu kişide güven eksikliği, aşırı sinirlilik gibi psikolojik sorunlara da yol açabilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde aile içi çatışmalara ve boşanmalara kadar giden sonuçlara sebep olmaktadır.

Toplumumuzda sertleşme sorununun en sık sebebi şeker (diabet) hastalığı, ikinci sık sebebi sigara içimi, üçüncü sık sebebi ise vücutta aşırı kilonun olması (obezite) dir. Yaşın ilerlemesi ise doğal sebeplerden birisidir.

Hastalığın birçok tedavisi olmakla birlikte PRP (plasma reach platelet) veya diğer ismi ile P-SHOT tedavisi yan etkisi olmayan, kalıcı ve etkili bir tedavidir. Bu tedavide hastanın kolundan alınan kanındaki trombosit denilen hücreler ayrıştırılır. Bu hücreler vücutta tamir edici hücrelerdir. Vücuttaki hasarlı bölgelere iğne ile verildiğinde o bölgelerdeki hasar düzelir, o bölgede bir nevi gençleşme olur. Tıp da bu yüzden birçok alanda kullanılır. Ortopedistler eklem içerisine, cildiyeciler ve plastik cerrahlar yüzdeki kırışıklıklara ve saçı dökülmeye başlayanlarda saçlı cilt altına, doğum çatlaklarına ve sellülitlerin olduğu bölgelere enjekte ederler. Yani bu tedavi hastanın kendi kanından elde edilen bir nevi gençleştirme aşısıdır.

Penisteki sertleşme kan ile olmaktadır. Penise kılcal damarlar kanı getirir ve penisteki süngersi yapı olan korpus kavernozum içerisindeki odacıklara kan dolar ve burada kan hapsolarak sertleşme sağlanır. Yaşlanma ile beraber ve yukarıda saydığım sebeplerden dolayı cinsel bölgedeki fonksiyonları sağlayan damarlar, sinirler, kas dokuları bozulmaya başlar. Özellikle bu bölgedeki damar yapısının bozulması organın beslenme sorunlarına, organda hacim kaybına ve sonuçta fonksiyonunda da bozulmaya sebep olur. İşte PRP tedavisinin en önemli etkisi dokudaki büyüme faktörünü aktifleyerek damarlarda, adelelerde ve sinir dokularında yenileme sağlayarak o bölgeyi gençleştirmesidir. Bu tedavi ile penis fonksiyonları düzelir daha iyi ve daha uzun bir sertleşme sağlanır. Tedavi seansları artırılırsa penisin eninden ve boyundan da gözle görülür hacim artışları da sağlanır.

Tedaviye başlandığı zaman zarar veren etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Hasta sigara içiyorsa bırakmalı, şeker hastası ise tedavisine hemen başlanmalı ve bu yönde sıkı takip edilmeli, obez ise kilo vermesi gerekir. Çünkü cinsel fonksiyonların sağlıklı olması için vücudun sağlıklı olması gerekir.

Tedavinin başarısı yüksek olup, bu hastanın yaşına, başka sağlık sorunlarının olup olmamasına, sigarayı bırakıp bırakmamasına, kilosuna göre değişir. Ancak ortalama başarı %85’lerdedir. Yani yüz hastaya yapılırsa 85 i bu tedaviden fayda görmektedir. Hasta bu tedaviye başlar başlamaz faydasını görmeye başlar ancak maksimum etki yaklaşık birbuçuk iki ay sonra tam olarak başlar. Sertleşme sorununda P-SHOT tedavisini en az dört seans yapmak gerekir. Seanslar her gün yapılabildiği gibi birkaç gün ara ile veya haftada bir de  yapılabilir. 3, 6 ve 9. Aylarda duruma göre tek doz hatırlatma tedavisi yapılabilir. Tedavide iğne yapılacak alan sprey ile uyuşturulur bu yüzden hasta ağrı hissetmez.

PRP tedavisi ayrıca peyroni denilen penis içerisinde kitleye bağlı penis eğriliği, erken boşalma ve penis kalınlaştırma amacıyla da kullanılmaktadır.

PRP tedavisi erektil disfonksiyon dediğimiz sertleşme sorununda ve yukarıda bahsedilen diğer cinsel sorunlarda hiçbir yan etkisi olmayan, hastaneye yatırılmaya gerek duyulmayan, anestezi gerektirmeyen, cerrahi olmayan, ağrısız, günlük yapılacak işleri etkilemeyen, tedavi sonrası istirahat gerektirmeyen yaşam kalitesini artıran en yeni ve etkili bir tedavi yöntemidir.

Prof. Dr. Mete Kilciler

Üroloji Uzmanı

Bursa VM Medicalpark Hastanesi

Paylaş: