Genitel Siğiller

CİNSEL BÖLGELERİNDE ET BENİ OLAN ERKEKLER DİKKAT….
CİNSEL (GENİTAL) BÖLGELERİNDE KONDİLOM DEDİĞİMİZ ET BENİ YADA SİGİLİ OLAN ERKEKLER UNUTMAYINIZ Kİ BU ET BENLERİNİN İÇERİSİNDE HPV VİRÜSÜ (HUMAN PAPİLLOMA VİRUS) BULUNMAKTADIR. BU VİRÜSLERİN ETKİSİ İLE ET BENLERİ BÜYÜMEKTE VE SAYILARI ÇOĞALMAKTADIR. HPV VİRÜSLERİNİN ÇEŞİTLİ TİPLERİ OLUP GENİTAL BÖLGEDE EN ÇOK HPV TİP 2 VİRÜSÜ YERLEŞMEKTEDİR. ERKEKTE VE KADINDA GENİTAL BÖLGEDE ET BENLERİ OLUŞMASI VE ÇOĞALMASINA NEDEN OLAN BU VİRÜSLER GENELDE CİNSEL İLİŞKİ İLE BULAŞMAKTADIR.
ET BENLERİ LAZER YADA KOTER İLE YAKILARAK, SIVI AZOT İLE DONDURULARAK VEYA KİMYASAL MADDELERLE ERİTİLEREK TEDAVİ EDİLMEKTEDİR. TEDAVİ SONRASINDA NÜKS OLMAMASI İÇİN HPV TİP 2 VİRÜSÜNÜN ÖLDÜĞÜNDEN EMİN OLUNMALIDIR. VİRÜS 70 SANTİGRAD DERECEDE ÖLDÜĞÜNDEN LAZER VEYA KOTER İLE YAPILAN TEDAVİ EN ÇABUK VE EN İYİ CEVAP ALINAN TEDAVİDİR. TEDAVİ ESNASINDA SİGİLİN ALTINA LOKAL ANESTEZİ YAPILARAK HASTANIN KOTER YADA LAZER TEDAVİSİ SIRASINDA AĞRI DUYMAMASI SAĞLANIR.
BU HASTALIKTAKİ EN ÖNEMLİ KONU HASTANIN EŞİ İLE İLGİLİ OLAN KISMIDIR. ZİRA HASTA ERKEKLERİN EŞLERİNE BULAŞTIRDIKLARI BU VİRUS SERVİKS DEDİĞİMİZ RAHİM AĞZI KANSERİNE SEBEP OLABİLMEKTEDİR. BU YÜZDEN VİRÜSÜN EN ÇOK KORKULAN ETKİSİ ERKEĞİN KENDİSİNDE DEĞİL EŞİNDEDİR. KARŞI CİNSE VİRUS BULAŞTIĞI ZAMAN KONDİLOM GELİŞEBİLİR YADA GELİŞMEYEBİLİR. ANCAK KONDİLOM GELİŞMEMİŞ OLMASI VİRÜSÜN BULAŞMADIĞI ANLAMINA GELMEZ.
BU YÜZDEN GENİTAL BÖLGELERİNDE ET BENİ OLAN ERKEKLER: EŞLERİNİ RAHİM AĞZI KANSERİ RİSKİNDEN KURTARMAK, GENİTAL BÖLGELERİNDE PÜRÜZSÜZ KOZMETİK BİR GÖRÜNTÜ ELDE ETMEK İÇİN LOKAL ANESTEZİ EŞLİĞİNDE LAZER VEYA KOTER İLE AĞRISIZ VE KONFORLU BİR TEDAVİ ALMAK İSTİYORLARSA ÜROLOJİ UZMANINA MÜRACAAT ETMELİDİRLER.
Profösör Doktor Mete Kilciler
Üroloji Uzmanı
Medicalpark Bursa Hastanesi

mkilciler@yahoo.com
mete.kilciler@medicalpark.com.tr

Paylaş: